درخت چنار خونبار-روزعاشورا

 

 

 

 

 

اذان صبح عاشورا-قزوین-الموت-درخت چنار خونبار

بارها که رفته بودیم الموت -قلعه حسن صباح-دریاچه اوان- از کنار روستای زر آباد گذشته  و شنیده بودیم درختی  در این روستا وجود دارد که هنگامه اذان صبح روز عاشورا خونبار میشود.

اطلاعاتی در مورد این درخت براتون می ذارم:الهی درطبیعت 5 ((جاری شدن خون ازدرخت درروزعاشورا))

 

شگفت انگیزتر اینکه آثار دگرگونى اجسام از شهادت آقا امام حسین ع پس از گذشت چهارده قرن هنوز در گوشه و کنار به چشم مى خورد یکى از آنها جارى شدن خون از درخت چنار زر آباد است . زر آباد یکى از قصبات قزوین و در نزدیکى قلعه الموت است که هر سال روز عاشورا هزاران نفر براى مشاهده چنار خونبار به آنجا مى روند و روان شدن خون را از درخت به چشم خود مى بینند.

آیة اللّه فقید سید موسى زرآبادى در کتاب کرامات به تفصیل از جارى شدن خون از درخت چنار در روز عاشورا گفتگو کرده از پدرش سید على و از جدش سید مهدى نقل کرده که در هیچ سالى این موضوع تعطیل نشده است ، این کتاب چاپ شده و خطّى آن در کتابخانه پسرش سید جلیل زرآبادى در قزوین موجود است . آیة اللّه مظفّرى فشرده آن را در کتاب ایضاح الحجّة آورده است مرحوم آیة اللّه العظمى مرعشى نجفى در حاشیه عروه به هنگام بر شمردن خون هاى پاک مى نویسد:

همچنین است خونى که از درختى موجود در قریه زرآباد از توابع قزوین خارج مى شود. نویسنده سطور مقدمةً خصائص الحسینیه سال گذشته با جمعى از دوستان به زرآباد رفته و روان شدن خون را از این درخت با چشم خود دیده است و از خوانندگان کتاب دعوت مى کند که روز عاشورا را به زرآباد رفته این درخت را با چشم خود ببینید این درخت در کنار قبر مطهر امام زاده اى مشهور به على اصغر بن موسى بن جعفر ع قرار دارد و ظاهرا بیش از ششصد یا هفتصد سال از عمرش گذشته است در سال گذشته که این ناچیز افتخار حضور داشته درست لحظه اذان صبح خون جارى شد و بیش ‍ از چهار ساعت ادامه داشت .چنار خونبار زرآباد قزوین

متن زیر برگرفته از آلبوم چاپ شده توسط مدیریت محترم میراث فرهنگی استان قزوین می‌باشد. این آلبوم تصاویر متعددی از درخت خونبار روستای زرآباد قزوین را در بر دارد که همه ساله در سحر گاه عاشورا خون از آن جاری می‌شود. عکس های این آلبوم توسط جناب آقای مجید نور الله پور عکس برداری و با همکاری آتلیه عکس کودک و سازمان میراث فرهنگی استان قزوین به زیور طبع آراسته گردیده است. مجله خورشید مکه برای همه این عزیزان پاداش فراوان در ارایه این خدمت بزرگ، از خداوند منّان مسئلت دارد. 
<وقتی جدم ابی عبد الله حسین علیه السلام به شهادت رسید برای او آسمان هفت گانه و هفت طبقه ی زمین و آن چه میان آن است گریه و نوحه سر دادند>.
حضرت امام صادق علیه السلام 
در 70کیلومتری شمال استان قزوین و در منطقه ی رودبار الموت جایی که شاهرود خروشان راه خود را از میان کوه های مرتفع البرز باز می‌کند و در نزدیکی دریاچه ی زیبای اوان روستای زرآباد با مساحتی بالغ بر صد و چهل و دو هزار متر مربع واقع شده است. مدفن امام زاده علی اصغر فرزند امام موسی کاظم علیه السلام پیشوای هفتم شیعیان جهان در این روستا قرار دارد که هر سال در ایام عاشورای حسینی میزبان خیل شیفتگان خاندان عصمت و طهارت_علیهم‌السلام_ می‌باشد که از راه های دور و نزدیک جهت عزاداری سالار شهیدان به آن مکان می‌آیند. در مجاورت حرم امام زاده علی اصغر درخت چنار کهن سالی است که همه ساله در سحر گاه روز عاشورا خون از آن جاری می‌شود.

درباره ی این موضوع مرحوم سید موسی زر آبادی در کتاب <کرامات> خود چنین نقل می‌کند:
.. در قریه زرآباد درختی در غرب امام زاده واجب التعظیم حضرت علی اصغر است که همه ساله در یوم عاشورا از آن درخت خون جاری می‌شود. همه ساله مردم زیادی در آن جا جمع می‌شوند محض رویت .تا به حال که سنه هزار و سیصد و بیست و دو است تخلف نکرده.

پایگاه پاسخ به شبهات اسلامی

 

#######################

 

درخت چنار الموت روز عاشورا خون می‌گرید!

در نزدیکی سحرگاه روز عاشورا، صمغی قرمز رنگ شبیه خون از این درخت خارج می‌شود که آزمایش‌هایی هم روی آن انجام شده است. البته هیچ‌کدام از آزمایش‌ها با وجود مشاهده‌ی ترکیبات مشابه خون در این صمغ‌، این مسأله را تأیید نکرده‌اند که این مایع، به خون انسان مربوط می‌شود.

کد خبر: ۲۰۷۸۳۵-تابناک

تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۰ - ۱۲:۵۴

درخت چنار خون‌بار روستای زرآباد الموت همچنان پذیرای گردشگران خارجی و عزاداران حضرت سیدالشهدا (ع) درروزعاشوراست.

به گزارش ایسنا درخت چنار کهن‌سالی در حیاط امامزاده علی‌اصغر در روستای زرآباد الموت در استان قزوین وجود دارد که به درخت چنار خون‌بار مشهور است. خون‌بار بودن این درخت، قدمت دیرینه‌ای دارد و حتا در زمان شاه‌سلطان حسین صفوی نیز روایت‌هایی از آن مطرح شده است.

در این‌باره، اسدالله بیرانوند ـ مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین ـ در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا بیان کرد:‌ در نزدیکی سحرگاه روز عاشورا، صمغی قرمز رنگ شبیه خون از این درخت خارج می‌شود که آزمایش‌هایی هم روی آن انجام شده است. البته هیچ‌کدام از آزمایش‌ها با وجود مشاهده‌ی ترکیبات مشابه خون در این صمغ‌، این مسأله را تأیید نکرده‌اند که این مایع، به خون انسان مربوط می‌شود.

او با اشاره به قدمت بیش از 600 سال دو درخت چناری که درهم تنیده شده‌اند،‌ افزود:‌ هر سال در روزهای عزاداری ماه محرم، بیش از 10هزار نفر در این محل حضور می‌یابند و امکانات لازم و مهمانسرا نیز برای آن‌ها فراهم می‌شود.

همچنین فاطمه آسیابان‌ها ـ مدیر روابط عمومی این اداره‌ی کل ـ که دو سال شاهد این ماجرا بوده است، با اشاره به این‌که مردم معتقدند، اتفاق‌هایی در روز عاشورا برای این درخت رخ می‌دهد، گفت: پس از پایان مراسم عزاداری و سینه‌زنی در روز تاسوعا، جمعیت حاضر در امامزاده، سحرگاه روز عاشورا دور درخت جمع می‌شوند و به خواندن مرثیه و عزاداری می‌پردازند. در این زمان، صمغ قرمز رنگی از برخی شاخه‌های این درخت چنار به آرامی شروع به تراوش می‌کند. این اتفاق تا ظهر روز عاشورا ادامه دارد و پس از آن، این شاخه‌ها خشک می‌شوند.

او بیان کرد: نکته‌ی جالب این است که این مایع فقط روز عاشورا از درخت خارج می‌شود، یعنی با توجه به متفاوت بودن سال‌های هجری شمسی و هجری قمری، این اتفاق درست در روز دهم ماه محرم رخ می‌دهد.

وی افزود: وجود این درخت که به یکی از جاذبه‌های گردشگری و مذهبی استان قزوین تبدیل شده است، هر سال در ماه محرم گردشگران زیادی را از کشورهای مسلمان مانند عراق و سوریه و حتا برخی از کشورهای اروپایی به این محل می‌کشاند./ 5 نظر / 206 بازدید
عیسی

سلام: از اطلاعات راجب درخت خون سپاسگزارم بنده ترغیب شدم حتما یه سر به آنجا بزنم در وقتش رستوران جوان

مهندس بهروز

حاجی خیلی عالی .کننا-فیزیکولی -

ﻧﺸﺎﻧﯽ

ﺍﻟﺘﻤﺎﺱ دعا

امیرحسین

آقای موسوی با عرض سلام و تشکر هیچ چیزی خارج از قدرت و اراده ء خداوند حسین(ع) نیست اگه عمری باقی بود سال دیگه انشا ءالله به زیارت این مکان متبرک میرم امسال که لیاقت نداشتم. اجرتون با اباعبدالله الحسین.سربلند باشید

اگر شنیدید ظهر عاشورا اسمان به زمین اومده شک نکنید............................................................